Targi natura FOOD & beECO 2022

Tegoroczne targi natura FOOD & beECO przeszły do historii! Za nami 3 inspirujące dni, których echa będą wybrzmiewać jeszcze długo!

baner góra www

Wyselekcjonowane orzechy, suszone owoce oraz ziarna, zebrane w lasach i gospodarstwach ekologicznych mieszanki ziołowe, organiczne herbaty, powidła, konfitury i przetwory wytwarzane z lokalnych warzyw i owoców, zimnotłoczone, nieoczyszczone i nierafinowane oleje, sery, chleby i wypieki, wina, nalewki i alkohole kraftowe to wszystko i wiele więcej można było skosztować i zakupić podczas tegorocznych Targów natura FOOD & beECO. Wybór był ogromny, ale nie ma się co dziwić. W Atlas Arenie można było przebierać w ofercie blisko 150 producentów i dystrybutorów produktów ekologicznych i naturalnych. 

- Wróciliśmy bardzo zadowoleni. Mnóstwo ciekawych wystawców, znajomości, kontaktów. Spotkanie Was w miejscu pełnym dobrej energii było wspaniałym doświadczeniem. To było nasze pierwsze uczestnictwo w natura FOOD w Łodzi i zapewne nie ostatnie – pisze na facebooku EkoAnka, producent octów ziołowych i owocowych z województwa pomorskiego. 
 
Łódzka Wekownia wtóruje: - Dziękujemy wszystkim którzy odwiedzili nas na targach natura FOOD było nam bardzo miło spotkać naszych partnerów biznesowych i nasze grono klientów indywidualnych. Cieszymy się, że mieliśmy okazję przedstawić nasze produkty również zupełnie nowym smakoszom Wekowni.
 
Tych ostatnich nie brakowało w Atlas Arenie, bo i targi stały się okazją do poznania zupełnie nowych smaków! „JOGO” – Łódzka Spółdzielnia Mleczarska zaprezentowała nowe „Lody Bambino”! Nie zabrakło – kultowych dla uczestników targów – rzemieślniczych czekolad od Beskid Chocolate. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się też wegańskie, bezglutenowe, a przy tym niesamowicie pyszne batony od Zmiany Zmiany. Tłumy dopisały na stoisku Gospodarstwa Rolnego R.H.D., którego „Olej Rzepakowy Keslera” otrzymał Złoty Medal Targów w kategorii „produkt naturalny”. To nie jedyny nagrodzony tym prestiżowym wyróżnieniem. Triumfował też „Olej konopny zimno tłoczony nieoczyszczony” Olvity, „Staropolski pasztet z gęsi” Wekowni, „Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia PHILEOS” firmy Dameco czy „Mięsko w galaretce” Zakładów Mięsnych Smak-Górno. W trakcie Targów poznaliśmy też laureatów Wojewódzkiego Konkursu Produktów Tradycyjnych „Tygiel Smaków 2022”! W tym roku zgłoszono blisko 40 produktów z województwa łódzkiego. Główną nagrodę konkursu zdobył „Baleron sezonowany z Zaborowa” przygotowany przez Zakład Przetwórstwa Mięsnego Daniela Czapnika z powiatu tomaszowskiego. Obecność na targach dla wielu skończyła się ucztą dla zmysłów zaś najbardziej wzroku, węchu i smaku!
 
Jednak Targi natura FOOD & beECO to nie tylko dziesiątki ciekawych producentów, ale też niezliczone dyskusje! Eksperci VII Forum Alergii poprowadzili niezwykle interesujące spotkanie na temat budowy diety optymalnej dla zdrowia. Publiczność miała mnóstwo pytań, a książek wydanych przez ekspertów Forum zabrakło już po kilku minutach.
 
- Dziękujemy za sobotnie spotkanie z Panem Tomaszem Jakubiakiem, może ze wspólnej wymiany myśli, która miała wtedy miejsce powstanie nowy super projekt – pisze dolnośląska manufaktura - Pierniki Wrocławskie. Wspomniana gwiazda Targów zaskoczyła nie tylko kulinarnie przygotowując na scenie prawdziwą kaszankę oraz danie wegetariańskie na bazie marynowanego tofu, ale też chętnie pozując do zdjęć i wchodząc w niezliczone inspirujące dyskusje, nie tylko z wystawcami. Frekwencja dopisała, a szczęśliwcy najedli się do syta również podczas pokazu kulinarnego – drugiego gościa specjalnego imprezy Katarzyny Gubały! Znana z telewizji diet coach zabrała uczestników Targów w podróż pełną zdrowych fermentacji wzmacniających organizm na jesień.

 
W tym roku Targi jeszcze mocniej zacieśniły współpracę ze swoimi partnerami. Stowarzyszenie Polska Ekologia z ogromnym zaangażowaniem i dbałością o najdrobniejsze szczegóły wypełniła przestrzeń sceny głównej – a dania przygotowane przez jej ekspertów cieszyły najbardziej wybredne podniebienia. Akcentowany był przez nich również prowadzony wraz ze Stowarzyszeniem BioRomania projekt „Organic School”, promujący zdrowe nawyki żywieniowe. Z kolei Agencja wydawnicza Geltz Media oprócz Forum Alergii przygotowała w Atlas Arenie rozstrzygnięcie drugiej edycji Plebiscytu Ekologicznego Lista Organic Life Top50.